Gavnø 2010

Nu med mange flere fotos!

Søndag d. 6 juni 2010.

Snekkersten. Vækkeuret ringer skingert. Klokken er 05.00 søndag morgen. Hurtigt bad, kaffe på thermos, madpakke, frugt og lidt klarinetolie til drengene.

En glad HP - crusing TR style. Bemærk klapstol.

Kører hjemmefra 05.55 - det er køligt i den åbne bil - godt man har taget varmt tøj og hue på.

Den nyvaskede TR6'er starter beredvilligt, som om den er spændt på det der skal ske, og drøner ned på motorvejen mod Rønnede:

På vej til Gavnø Classic Autojumble, søndag den 6. juni.

Vi skal også fejre oprettelsen af den nye danske klub TR REGISTER DEMARK, som køres i stilling i dag.

Rendezvous ved Shell tanken syd for Karlslunde med 3 tr6'ere, 2 tr5'ere, 1 tr4'er og 1 Triumph GT6'er.

En hurtig kop kaffe og så af sted med hele bondetoget. Solen begynder at varme, det ser ud til at blive et fantastisk vejr.

De første biler på plænen

Ankommer 08.00 - vi er blandt de første. Får anvist pladser - skøn solrig plet mellem blomstrende Rododendron.

Bilerne lines op, så de tager sig bedst ud, klubbanneret sættes op, campingstole klappes ud, lakken får et sidste puds og så er det bare med at vente til parken åbner kl. 10.00.

Langsomt begynder en lind strøm af skønne biler at passere forbi - vi sidder på første parket og kommenterer.

Vores område er snart fyldt op med en vrimmel af engelske sportsvogne af mange forskellige fabrikater og nu begynder publikum at strømme ind.

Formiddag med mange interesserede og ind imellem optagelse af nye medlemmer til klubben - skønt! Der vises frem, diskuteres og gives gode råd!

Vi skal selvfølgelig også se hvad der foregår i de øvrige afsnit af parken og smage på slottets fadøl. I små delegationer går vi på opdagelse. Der er meget at se på og spørge om - det er umuligt at nå det hele.

Klokken nærmer sig 16.00 og publikum er blevet mætte. De fleste af os beslutter at vende snuden hjemad i samlet flok med en afstikker gennem det

dejlige sydsjællandske landskab og is på Køge havn.

Vel ude på motorvej igen bliver der lukket op for omdrejningerne og kortegen snor sig ud og ind i trafikken med kurs mod København og diverse

endestationer.

I sandhed en dejlig dag.

HP, TR6 cc, 1971

Tak for flotte billede til Peter Andersen.


2 år siden

Så er det i denne weekend at det berømte Kas Kastner Cup (opkaldt efter den nu afdøde Triumph Racing ikon, Kas Kastner) køres i Portland USA - er du til Race med Triumph så er det her det sker 👌😎🏎 ... Se mereSe mindre
Se på facebook

2 år siden

Meine Lieblings-Rennstrecke, der Nürburgring. Foto von einer GLP. Meine erste Veranstaltung, war auf dem Nürburgring, bei einer GLP, mit einem Steyer-Puch, 1965. ... Se mereSe mindre
Se på facebook

2 år siden

This is an appeal to anyone in Aarhus area who can maybe help me with my engine. I have rebuilt carbs and also did a top end rebuild, I have simply got something wrong, the RPM on my TR6 is too high (1400 snd increases when hot) meaning no town driving as I risk overheating. I have exhausted my limit of knowledge and need help, I guess on timing and fuel (its a carb version with 175s) , so please see this as a call for help to anyone who can recommend some help or can help in the Aarhus area. My recent planned road trip to Germany I had to cancel and want some summer driving. Richard ... Se mereSe mindre
Se på facebook